Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда го напаѓа саудиското кралско семејство


Терористичката организација Ал Каеда ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во кој беше лесно повреден саудискиот принц Мохамед Бин Најеф, кој е познат по борбата против тероризмот. Напаѓачот ја активирал бомбата во канцеларијата на принцот Мухамед, кој е и шеф за безбедност во министерството за внатрешни работи. Сепак, тој добил само лесни повреди на раката. Ова е прв напад на Ал Каеда врз член на кралското семејство.
XS
SM
MD
LG