Достапни линкови

logo-print

Индија изгуби контакт со месечевата сонда


Индија соопштува дека изгубила контакт со сондата што, лани, ја постави на месечината. Со тоа завршува првиот голем обид за вселенски истражувања на оваа земја.
Првата вселенска мисија требаше да трае две години. Тоа требаше да бид прв чекор кон слетување на индиско беспилотно летало на месечината, во 2012 година. Индиската вселенска агенција, исто така, има цел да испрати сателити за проучување на Марс и на Венера.
XS
SM
MD
LG