Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад бара казни за лидерите на опозицијата


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска побара да бидат казнети опозиционите лидери поради немирите до кои дојде по изборите во Иран. Ненаведувајќи ги нивните имиња, тој порача дека за ниту еден политички лидер не треба да постои имунитет. Поразените претседателски кандидати Мир Хосеин Мусави и Махди Каруби обвинија дека изборните резултати биле фалсификувани по што дојде до масовни протести во земјата.
XS
SM
MD
LG