Достапни линкови

logo-print

САД не се откажуваат од базите во Средна Европа


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама ги демантира наводите дека се откажува од плановите за изградба на антиракетни бази во Полска и Чешка. Портпаролот на Стејт Департментот Филип Кроули го оцени за неточен написот на полскиот весник ,,Газета Виборшча,, додавајќи дека се уште не е завршен прегледот на американската противракетна стратегија. Во написот се наведува дека Вашингтон сакал антиракетните бази планирани за Средна Европа да ги постави во Израел, Турција и на Балканот.
XS
SM
MD
LG