Достапни линкови

logo-print

Стотици во Техеран на погребни церемонии на шиитскиот лидер ал Хаким


Голем број луѓе се собраа денеска во Техеран на погребни цеременонии на влијателниот ирачки шиитски лидер кој почина вчера во главниот град на Иран. Абдул Азиз ал Хаким, кој живееше 20 години во егзил во Иран, беше еден од лидерите на ирачката опозиција на бившиот режим на Садам Хусеин. Неговото тело ќе биде префрлено во неговото родно место Наџаф во Ирак.
XS
SM
MD
LG