Достапни линкови

logo-print

Иранска нобеловка гo осуди процесот за постизборните немири


Иранската нобеловка Ширин Ебади ги осуди судењата на стотина луѓе за постизборните нереди во земјата. Во ексклузивно интервју за Радио Слободна Европа таа оцени дека процесот е пародија на правдата и дека се коси со иранските закони.
Иако дел од обвинетите рекоа дека жалат за грешките, таа рече дека признанијата на зтворениците кои немале право на адвокат се безвредни.
XS
SM
MD
LG