Достапни линкови

logo-print

Молдавија чека нова влада


Молдавската влада поднесе оставка, по изборот на нов парламент на изборите од 29 јули. Според законот, владата мора да поднесе оставка по истекот на мандатот на претходниот парламентот. Оставката формално ќе биде предадена на првата седница на новоизбраниот парламент во петок, кога се очекува формирање на новата влада.
XS
SM
MD
LG