Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху се сретна со пратеникот на САД за Блискиот исток


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се сретна со американскиот пратеник за блискиот исток Џорџ Мичел, кој се обидува да ги обнови израелско-палестинските миривни преговори. Не се соопштуваат детали од разговорите, но се очекува Мичел да побара стопирање на градбата на еврејски населби на Западниот Брег и во источен Ерусалим.
Нетанјаху долго време не сакаша да прекине со градењето, но пред средбата, во Лондон, рече дека сака да се постигне компромис.
Нетанјаху, в четврток, ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел.

XS
SM
MD
LG