Достапни линкови

logo-print

Венецуела ќе ги прекине дипломатските односи со Колумбија


Претседателот на Венецуела Уго Чавез изјави дека неговата земја се подготвува да ги прекине дипломатските односи со Колумбија. Тензиите меѓу Венецуела и Колумбија се зголемуваат во последниве недели поради преговорите на Богота со Вашингтон за зголемување на американското воено присуство во неколку бази во Колумбија, во рамките на борбата против шврецерите со дрога и левичарските бунтовници.
XS
SM
MD
LG