Достапни линкови

logo-print

Бројноста на војниците во Авганистан под нивото


Американскитев воени команданти во Авганистан му рекле на специјалниот пратеник Рочард Холбрук дека немаат доволно трупи да ја вршат работата, пишува Њујорк Тајмс. Специјалниот пратеник на Претседателот Обама, викендов имал средба со воените команданти кои известиле за извесен прогрес на југот на Авганистан, но и дека бројноста на војниците е под нивото на потребите. Генералот Стенли Мек Кристал работи врз преглед на воената стратегија во Авганистан каде има 57 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG