Достапни линкови

logo-print

Кина пушти од притвор активист за човекови права


Кина го пушти од притвор водечкиот активист за човекови права Ксу Жи Јонг. Тој, сепак, се соочува со судски процес, на кој ќе му се суди за избегнување на плаќање данок. Наводно, правната фирма која тој ја основал избегнувала данок.
Жи Јонг беше во притвор повеќе од три недели.
Адвокатите од неговата правна канцеларија, се познати по тоа што ги водат случаите за повреда на човековите права.
XS
SM
MD
LG