Достапни линкови

logo-print

Узбекистан го предаде телото на убиениот Таџикистанец


Узбекистан на Таџикистан му го предаде телото на таџикистанскиот граѓанин, кој, минатиот месец, беше застрелан од узбекистанските граничари, соопштија таџикистанските власти. Таџикистанецот, наводно, се обидел нелегално да влезе во Узбекистан.
Таџикистанецот бил застрелан од узбекистанските граничари на 22 јули. Потоа граничарите го однеле во најблиската болница, каде што починал пред неколку дена, поради повредите.
Таџикистанските власти и семејството на убиениот, за Радио Слободна Европа изјавија дека за инцидентот дознале дури денеска.
XS
SM
MD
LG