Достапни линкови

logo-print

Еквадор ќе развива нуклеарна технологија


Владата на Еквадор соопшти дека потпишала договор со Русија за развој на нуклеарна енергија во оваа јужно американска држава. Според Еквадор, програмата има исклучиво мирољубиви цели. Еквадор, како и Венецуела превзедоа чекори за продлабочување на односите со Русија и се противат на планот на Колумбија да потпише договор со кој на Вашингтон ќе му дозволи користење на 7 колумбиски воени бази.
XS
SM
MD
LG