Достапни линкови

logo-print

Иран им дозволи на ОН да посетат нуклеарен реактор


Иранските власти им дозволија на инспекторите на Обединетите нации да посетат еден речиси завршен нуклеарен реактор, а ќе им одобрат и поголеми права за надзор во другите нуклеарни постројки, соопштуваат во Меѓународната агенција за атомска енергија во Виена.
Нуклеарната програма на Иран предизвикува конторвезии, затоа што западот се плаши дека Исламската република може да развие атомско оружје.
XS
SM
MD
LG