Достапни линкови

logo-print

Бомбашот од Локерби на слобода


Бомбашот од Локерби ќе биде ослободен од затвор поради милосрдие, одлучи шкотската влада. Либиецот Абдел Башет Ал Меграхи, кој е смртно болен од рак, е единствениот обвинет за поставената бомба во авион на Пан Ам во 1988 година. Бомбата експлодираше над шкотскиот град Локерби, при што загинаа 270 луѓе, повеќето од нив Американци. Соединетите држави побараа од Шкотска да не го ослободува напаѓачот.
XS
SM
MD
LG