Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад не се плаши од санкции


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад вели дека не се плаши од економски санкции кои, поради контроверзната нуклеарна програма на Иран, би можеле да ги воведат западните земји.
Вашингтон му даде рок на Техеран, до септември да ги почне разговорите за нуклеарната програма. Во спротивно, се закани со проширување на санкциите.
По јунските изботи, Ахмадинеџад рече дека Иран ги прекунува разговорите за нуклераната програма, со петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, плус Германија. Тој вели дека ќе разговара само со Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG