Достапни линкови

logo-print

Чешка ќе испрати уште војници на Косово


Чешка се подготвува до 2010-та година да испрати најмалку уште 100 војници на Косово, во рамките на мисијата КФОР. Точниот број војници кои ќе бидат испратени зависи од одлуката на НАТО алијансата, која сака дел од своите војници да повлече, но и од безбедносната ситуација на Косово, велат од чешкото министерство за одбрана. Чешка во моментов на Косово има 550 војници.
XS
SM
MD
LG