Достапни линкови

logo-print

Денеска ќе се одреди датумот за почеток на процесот против Караџиќ


Пред Хашкиот трибунал денеска ќе биде одржана статусна конференција на која ќе се одреди датумот за почнување на судскиот процес против поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ. Тој е обвинет за воен геноцид против човештвото направен за време на војната во Босна и Херцеговина во периодот од 1992- 1995 година.
XS
SM
MD
LG