Достапни линкови

logo-print

Ал Асад во Техеран


Иранското државно радио објави дека сирискиот претседател Башар Ал Асад пристигнал во Техеран да му честита на претседателот Махмуд Ахмадинеџад за реизборот на претседателската функција. Се очекува Асад, да лобира за ослободување на француската наставничка Клотилде Реи, на која и се суди заедно со уште стотина луѓе за учество во постизборните протести.
Минатата недела таа е пуштена од притвор, но судските власти и забранија да ја напушта државата. Франција, минатата недела, и заблагодари на Сирија за заложбата за ослободување на иранецот вработен во француската амбасада, на кого му се судеше во истиот процес.
XS
SM
MD
LG