Достапни линкови

logo-print

Три жени во владата на Ахмадинеџат


Денеска се очекува иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат да го објави составот на својата влада во која ке бидат номинирани три жени за министри– што е прв случај во 30 годишната историја на Исламската република. Новиот кабинет треба да биде одобрен од Парламентот – Меџлисот и Ахмадинеџат покрај отпорот на опозицијата по спорните избори, може да се соочи и со противење на конзервативците.
XS
SM
MD
LG