Достапни линкови

logo-print

Мусави ги подржува наводите за силување на Каруби


Иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави ги подржа наводите на реформистот Мехди Каруби дека некои луѓе, притворени на постизборните протести во Иран, биле силувани во затвор. Во писмо испратено до Каруби, Мусави ги обвинува „агентите на естаблишментот“, за силувањата и другите злоупотреби.
Новинската агенција ИЛНА, пак, објави дека и поранешниот претседател Мохамад Катами им се придружил на Мусави и Каруби во новото протестно движење.
XS
SM
MD
LG