Достапни линкови

logo-print

НАТО ќе ги прекине акциите на денот на изборите


Силите предводени од НАТО во Авганистан ќе ги прекинат офанзивните воени операции за време на спроведувањето на изборите во таа земја. Алијансата соопшти дека само ќе извршува акции неопходни за заштита на луѓето на гласачките места. Претходно таква наредба добија и авганистанските сили откако претседателот Хамид Карзаи денот на изборите 20 ти овој месец го прогласи за ден на примирје. Во меѓувреме, талибанците ги повторија заканите дека ќе ги попречуваат изборите. Инаку денеска, како што јавуваат агенциите, во близина на претседателската палата во Кабул паднале две гранати, но нема извештаи за евентуални жртви.
XS
SM
MD
LG