Достапни линкови

logo-print

Демонстранти нападнаа топилница во Кина


Кинеските демонстранти тргнаа на топлиницата, што ја сметаат за одговорна за труењето со олово на стотици деца. Државната новинска агенција Ксинхуа објави дека демонстрантите кршеле камиони и ја срушиле оградата на топилницата Донглинг во северозападната провинција Шанкси. Демонстранитите велат дека повеќе од 600 деца што живеат во близина на топилницата имаат опасно високо ниво на олово во крвта, а околу 150 деца се во болница.
XS
SM
MD
LG