Достапни линкови

logo-print

Талибанците се закануваат со летоци


Талибанците се закануваат со напади на гласачките места на претстојните избори на 20 август во Авганистан. Заканите биле во вид на летоци растурани во селата во јужен Авганистан. Заканите ги потврдил и портпаролот на Талибанците. Летоците биле потпишани од Мула Гулам Хајдар – познат герилски командант во Кандахар.
На летоците пишува дека гласачите, како сојузници на авганистанската влада и на странските сили, ќе бидат сметани за противници на исламот. Изборите се за избор на претседател и на покраински совети.
XS
SM
MD
LG