Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ќе ги исплати долговите спрема ООН


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун упати благодарност до Вашингтон поради обновените заложби за зацврстување на улогата на Светската организација. Всушност, Бан ја поздрави американската одлука да ги исплати своите финансиски обврски и долгови спрема Обединетите нации. Оваа организација во светот има 15 мировни мисии и 27 специјални политички ангажмани во кои се вклучени 78 илјади војници, 11 илјади полицајци и над 23 илјади цивили.
XS
SM
MD
LG