Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за ветената руска помош за Абхазија


Американскиот Стејт Департмент изрази загриженост поради ветувањето на рускиот премиер Владимир Путин дека на Абхазија ќе и биде доделена половина милијарда долари воена и друг вид помош. Вашингтон прецизира дека Русија и другите земји во регионот би требало да ги почитуваат меѓународно признатите граници на Грузија. Европската унија ја осуди посетата на Путин на Абхазија, наведувајќи дека тој претходно за тоа требало да побара дозвола од Грузија.
XS
SM
MD
LG