Достапни линкови

logo-print

Продолжува американската воена обука во Грузија


Соединетите држави ќе ја продолжат воената тренинг мисија во Грузија за подготовка на војниците за операции во Авганистан. Ова го изјави портпаролот на Пентагон Џеф Морел, наведувајќи дека Грузија сака да биде дел од меѓународните сили во Авганистан. Тој додаде дека за оваа тренинг програмата Соединетите држави се консултирале со Русија со цел да биде избегнати евентуалните недоразбирања. Обуката беше прекината по војната меѓу Грузија и Русија во август минатата година.
XS
SM
MD
LG