Достапни линкови

logo-print

ОН бараат ослободување на политичките затвореници во Мјанмар


Советот за безбедност на ОН ги повика властите во Мјанмар да ги ослободат сите политички затвореници и изрази сериозна загриженост поради пресудата со која и е продолжен домашниот притвор на лидерката на опозицијата Аунг Сан Су Чи. Во меѓувреме, агенциите јавуваат дека денеска американскиот сенатор Џим Веб во Јангон ќе се сретне со водачите на воената хунта во Мјанмар, што ќе претставува прва посета на член на Конгресот на таа земја по повеќе од 10 години.
XS
SM
MD
LG