Достапни линкови

logo-print

Иранските затвореници под лупата на ОН


Специјалниот известувач на за мачење на ОН вели дека тврдењата дека некои од уапсените ирански демонстранти биле мачени ќе бидат детално испитани. Известувачот Манфред Новак вели дека до сега примил повеќе од 300 случаи за наводна тортура и лош третман на затворените, по постизботните протести во Иран. Тој вели дека наводите најмногу се однесуваат на тепање, електро-шокови, како и физички и психички притисок со цел да се извлече признание за антивладиното однесување.
Новак потсетува дека кога некој ќе се пожали на измачување до ОН, владата на посочената земја е должна да ги испита тие тврдења.
„Не знам за таква истрага, до сега “, вели тој.
XS
SM
MD
LG