Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја критикува посетата на Путин на Абхазија


Европската унија ја критикува вчерашната посета на рускиот премиер Владимир Путин на грузиската сепаратистичка област Абхазија. ЕУ вели дека Путин требало да добие дозвола од Грузија, пред да отпатува во Абхазија. Во изјавата од ЕУ се вели дека Унијата смета дека посетата не е во согласност со принципите на територијалниот интегритет, ниту пак ги помага меѓународните напори за стабилизација на регионот.
Русија ги призна Јужна Осетија и Абхазија, по ланската краткотрајна војна со Грузија.
XS
SM
MD
LG