Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја го ослободи јужнокорејскиот работник


Северна Кореја го ослободи јужнокорејскиот работник кого го држеше во притвор повеќе од 4 месеци под обвинение дека зборувал против севернокорејското водство.
Работникот бил вработен во Хјундаи во пограничниот град Каесонг. Неговото ослободување ги намалува тензиите меѓу двете Кореи, кои технички, се уште, се во војна, бидејќи никогаш не потпишаа примирје, по војната од 1950 до 1953 година.

XS
SM
MD
LG