Достапни линкови

logo-print

Најдени телата на затрупаните рудари во Словачка


Спасувачките екипи ги најдоа телата на сите 20 рудари кои беа затрупани при експлозија во рудник за јаглен во Словачка, соопштил претставник на рудникот. Телата на загинатите биле во таква сосотојба, што мора првин да се направи ДНК анализа за да можат да се идентификуваат, јавуваат словачките медиуми. Ова е најголемата рударска несреќа во историјата на Словачка. Од управата на рудникот не можат да кажат што навистина се случило и кој е виновникот за несреќата, а рударите го обвинуват директорот затоа што не мислел за безбедноста на работниците. Во Словачка е прогласен ден на жалост.
XS
SM
MD
LG