Достапни линкови

logo-print

Самоубиства поради лоши услови за работа


Вработените во француската телекомуникациска компанија Франс Телеком денеска протестираат во Безансон, на истокот на земјата, поради самоубиството на нивен колега. Синдикатот тврди дека ова е 20 самоубиство во фирмата за година и половина, а четврто за неполн месец. Тие тврдат дека самоубиствата на вработените се предизвикани од лошото управување со фирмата.
Компанијата вработува 187 илјади луѓе, а државата поседува 26 отсто од акциите.
XS
SM
MD
LG