Достапни линкови

logo-print

Амнести интернејшнал сака да го набљудува судењето во Иран


Амнести интернејшнал побара од Иран да дозволи присуство на меѓународни набљудувачи на судењето на повеќе од 100 луѓе, обвинети за учество во постизборните протести. Генералната секретарка на организацијата, Ирене Кан вели дека со судењето, Техеран се обидува да го намали легитимитетот на опозициските протести. Организацијата соопшти и дека добиле цврсти докази дека некои од уапсените биле мачени во затвор.

XS
SM
MD
LG