Достапни линкови

logo-print

Нобеловката Су Ки ќе се жали на пресудата


Адвокатот на борецот за демократија Аунг Сан Су Ки од Мјанмар најавува дека ќе се жали на пресудата, нејзиниот куќен притвор да биде продложен за уште 18 месеци. Адвокатот Ниан Вин вели дека ќе побара укинување на пресудата.
Продолжувањето на казната на Су Ки предизвика остри реакции од меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG