Достапни линкови

logo-print

Државните службеници во Романија ќе одат на принуден неплатен одмор


Сите државни службеници во Романија ќе треба да заминат на десетдневен принуден неплатен одмор, информираше министерот за финансии Георге Поџа. Како што јавија локалните медиуми, Поџа ги претставил фискалните мерки договорени со ММФ со кој властите во Букурешт склучија договор од 12,95 милијарди евра. Се очекува годинава романската економија да доживее пад од над 8 проценти.
XS
SM
MD
LG