Достапни линкови

logo-print

Иранската опозиција тврди дека на протестите загинале 69 луѓе


Главниот помошник на иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави соопшти дека 69 луѓе биле убиени за време на постизборните протести. Опозицијата тврди дека изборите, на кои претседателот Махмуд Ахмадинеџад доби втор мандат, биле наместени.
Властите, претходно, соопштија дека на протестите загинале 30 луѓе.


XS
SM
MD
LG