Достапни линкови

logo-print

Нобеловката од Мјанмар повторно во домашен затвор


Судот во Мјанмар ја прогласи за виновна Аунг Сан Су Киу за кршење на правилата на домашниот затвор поради тоа што еден американец го преплива езерото до нејзината куќа во мај годинава. Таа е вратена во домашен затвор. Првично демократскиот лидер Су Киу беше осудена на 3 години тешка работа, но лидерот на воената хунта Тхан Шве потпиша специјална наредба за 18 месечен домашен затвор за 64 годишната добитничка на Нобеловата награда за мир.
XS
SM
MD
LG