Достапни линкови

logo-print

Дваесет затрупани рудари во Словачка


Спасувачките екипи сеуште не успеаја да ги извадат дваесеттемина затрупани рудари во рудник на јаглен во Централна Словачка. Екипите веднаш по вчерашната експлозија ги почнаа обидите да ги најдат евентуално преживеаните, но доосега немаат успех. Рударите пред експлозијата се обидувале да угаснат пожар, а потоа ги изненадила екплозија, која најверојатно била предизвикана од јаглерод моноксид, јавуваат словачките медиуми.
XS
SM
MD
LG