Достапни линкови

logo-print

Мендух Тачи ќе побара од Албанија вето за Македонија во НАТО


Пратеничката група на ДПА од идната недела ќе ја бојкотира работата на Собранието, соопштува лидерот на партијата Мендух Тачи. Тој најавува дека ќе побара од Албанија да стави вето на членството на Македонија во НАТО.
„Оваа одлука на ДПА не е опструкција, оваа одлука на ДПА е превенција. Ние мислам дека коректно ја вршиме работата на опозиција и правиме превенција на лошите работи што можат да се случат“, рече Тачи.
Во пресрет на годишнината и прославата од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор Тачи го повтори ставот дека тој е нефункционален и уништен и ја повика ДУИ да ја напуштат Владата за да не бидат соучесници во лошата политика.

XS
SM
MD
LG