Достапни линкови

logo-print

Тајфунот Моракот ја погоди Кина


Најмалку едно дете загина кога куќата се срушила врз него, откако тајфунот Моракот го погоди источниот брег на Кина. Тајфунот, проследен со поројни дождови, уништувал куќи во провинцијата Жејанг. Претходно кинеските власти од источните провинции на земјата евакуираа околу 1 милион луѓе.
Тајфунот претходно го погоди Тајван и ги предизвика најголемите поплави во последниве 50 години.


XS
SM
MD
LG