Достапни линкови

logo-print

Кадиров вети целосна истрага за смртта на Естемирова


Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров повторно ги негира обвинувањата дека стои зад убиството на познатата руска активистка за човекови права Наталија Естемирова.
Во интервју за Радио Слободна Европа, Кадиров вели дека со обвинувањата за смртта на Естемирова, му се нарушуваат човековите права. Тој вети целосна истрага за смртта на Естемирова, чие тело беше пронајдено во соседната Ингушетија, неколку часа откако беше киднапирана во чеченската престолнина Грозни.

XS
SM
MD
LG