Достапни линкови

logo-print

Иранската Револуционерна гарда повика на апсење на опозициските лидери


Главниот командант на моќната иранска Револуционерна гарда Јадолах Џавани повика на апсење и судење на опозицискиот лидер Мир Хосеин Мусави и на поранешниот претседател Мохамад Катами, за постизборните немири. За државната новинска агенција ИРНА, тој рекол дека двајцата реформисти го предводеле, она што тој го нарекува мек државен удар, со цел да ги соборат иранските верски водачи. Џавани, исто така, рекол дека тие двајца, како и претседателскиот кандидат Махди Каруби треба да се изведат пред суд, но и пред разузнавачките служби.
XS
SM
MD
LG