Достапни линкови

logo-print

ЕТА ја презеде одговорноста за неодамнешните напади


Баскиската сепаратистичка организација ЕТА ја презеде одговорноста за неколку неодамнешни напади. Во изјава за баскискиот дневен весник Гара, организацијата ја презеде одговорноста за нападот со автомобил-бомба, во баскискиот град Аригориага на 19 јуни, во кој загина полициски инспектор. Тие, исто така, ја презедоа одговорноста и за нападите од 30 јули на Мајорка.
Во повеќедецениската борба за независност на Баскија, ЕТА се смета за одговорна за смртта на 828 луѓе. Баскија опфаќа делови на северна Шпанија и југозападна Фрнција.

XS
SM
MD
LG