Достапни линкови

logo-print

Продолжува судењето за протестите во Иран


Иранските медиуми јавуваат дека продолжува судењето на обвинетите за протестите по реизборот на Махмуд Ахмадинеџад за претседател на Иран. Судењето на кое се обвинети околу 100 луѓе, почна на 1 август. Се уште не се знае колкумина од нив, денеска, биле изведени пред судот.
Иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави и поранешниот реформистички претседател Мохамад Катами го осудија процесот.
XS
SM
MD
LG