Достапни линкови

logo-print

Хилари Клинтон се заложи за зголемување на помошта за Сомалија


Државната секретарка на САД Хилари Клинтон, денеска во Најроби, се заложи за зголемување на американската подршка за сомалиската влада, која се бори против исламистичките екстремисти за кои се смета дека имаат блиски врски со Ал Каеда.
Таа, исто така, ја предупреди Еритреја дека ќе се соочи со казни ако продолжи да ги подржува сомалиските екстремисти.
Клинтон во Најроби се сретна со сомалискиот претседател Шеик Шариф Ахмед.
XS
SM
MD
LG