Достапни линкови

logo-print

Киргистан го отфрли противењето на Узбекистан за отворање руска воена база


Киргистан го отфрли противењето на Узбекистан за отворање нова руска воена база во близина на узбекистанската граница. Киргистанските власти велат дека главната закана за нивната безбедност доаѓаат токму од узбекистанската страна на границата.
Пред неколку денови, Киргистан и дозволи на Русија да отвори втора воена база на нивна територија и сугерират базата да биде близу до границата со Узбекистан.
Узбекистанците, пак, велат дека зголеменото руско воено присуство ќе го дестабилизира регионот и ќе испровоцира етнички конфликти.
XS
SM
MD
LG