Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ го повика Узбекистан да го преиспита судењето на новинарот


Одделот за медиуми на ОБСЕ го повика Узбекистан да го рагледа случајот на новинарот Дилмурод Саидов, кој беше осуден на 12 години затвор под обвиненија за уцена и измама.
Претставникот за слобода на печат на ОБСЕ Миклош Херажти рече дека е вознемирен од казната на Саидов.
Тој рече дека адвокатот на Саидов не присуствувал на затвореното судење и дека процесот не ги исполнил меѓународните стандарди за фер судење.
Саидов тврди дека случајот против него е одмазда од властите, кои со години, се цел на неговите критики.
XS
SM
MD
LG