Достапни линкови

logo-print

Вашингтон не понудил замена за новинарките


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама соопшти дека не понудила никакви иницијативи за надминување на ќорсокакот во севернокорејското нуклеарно прашање во замена за помилувањето на двете американски новинарки. Сепак, извори во Вашингтон велат дека поранешниот претседател Бил Клинтон кој успеа да ги ослободи, му пренел на севернокорејското раководство какви позитивни работи би можело да произлезат од таквиот потег. Вчера Бил Клинтон неочекувано допатува во Пјонгјанг за да побара ослободување на новинарките Еуна Ли и Лора Линг кои беа уапсени во март годинава и беа осудени на 12 години принудна работа. Тие заедно со Клинтон од Северна Кореа заминаа за Јапонија.
XS
SM
MD
LG