Достапни линкови

logo-print

Обама го поздрави ангажманот на Клинтон во Северна Кореја


Американскиот претседател Барак Обама ги поздрави напорите на поранешниот претседател Бил Клинтон за ослободување на двете американски новинарки кои издржуваат казна затвор во Северна Кореја. Еуна Ли и Лаура Линг се ослободени од затвор и моментално се наоѓаат во Јапонија. Двете беа упасени во март годинава на граничниот премин меѓу Северна Кореја и Кина. Двете новинарки беа осудени на 12 години затвор поради тоа што наводно се обиделе нелегално да ја преминат границата. Екс претседателот Клинтон вчера пристигна во ненајавена посета на Пјонгјанг, каде што се сретна со севернокорејскиот претседател Ким Јонг Ил и договори ослободување на новинарките.
XS
SM
MD
LG